İstanbul artık kendi kararlarını kendisi alıyor!İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'da salgının yayılmasını önlemek için bir takım kararlar aldı. 


İBB'den yapılan açıklamaya göre İBB Bilimsel Danışma Kurulu, salgının boyutlarının yüksek olduğu İstanbul'da bir takım kararlar aldı. Bu kararlar arasında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışının ileri bir tarihe ertelenmesi, İBB'ye ait kültür merkezlerinin kapalı kalması, tüm müzelerin yanı sıra SPOR AŞ'nin işlettiği İBB spor tesislerin kapatılması ve kapalı salonlarda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesi var. Açıklamada, “Maalesef salgın ülkemizde de hızlı bir yayılma eğilimine girmiş hatta bilim insanlarının ifadesine göre, Nisan-Mart dönemindeki etkisinin de üzerine çıkmıştır” ifadelerine yer verildi.

KORKUTAN İSTATİSTİK "2000 BİN PERSONEL KORONA OLDU"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da "Salgının en yoğun yaşandığı kent İstanbul'dur" sözüne yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı, "Buna göre vaka ve ölüm sayılarının yaklaşık yarısı İstanbul'da gerçekleşmektedir. Benzer bir veri İBB ve iştirakleri çalışanları açısından da geçerlidir. İlk resmi vakanın henüz ülkemize giriş yapmadığı Şubat ayından, bugün gelinen noktaya kadar çalışanlarımızı ve vatandaşları korumak üzere aldığımız tüm tedbirlere rağmen İBB ve iştirak çalışanlarından yaklaşık 2000 personelimizin Covid-19 testleri pozitiftir. Bunun yanı sıra 1322 personelimiz de karantina altındadır.

AÇIKLAMADA ŞUNLAR KAYDEDILDI:

Hasta tespitleri ve karantina süreçleri ile ilgili prosedürler zaman almaktadır. Mesela hastalıkla ilgili belirti göstermeyen personeller ancak rutin uygulanan testlerle tespit edilmekte, bu da halka hizmet sunan personellerin tespit edilene kadar, bulaşı yaygınlaştırma riskini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde çalışması uygun bulunmayan personelleri de ilave ettiğimiz zaman ciddi bir işgücü kaybı yaşandığı gözler önündedir. Bu kapsamda İBB olarak, bulaşın hem toplumda hem de çalışanlar arasında yayılmasını önleme ve herhangi bir hizmet aksamasına yol açmamak için, İBB'nin Bilimsel Danışma Kurulu tarafından yapılan öneriler titizlikle incelenmiş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:


BİR TAKIM KARARLAR ALINDI

1) Kayıt dönemi süren ve yakında yüz yüze eğitime başlaması planlanan İSMEK kurslarının açılışı ileri bir tarihe ertelenmiştir. Online kurslar ise belirli alanlarda sürdürülecektir.

2) Bilimsel veriler bulaşın hızlı yayıldığı alanlar olarak spor salonlarını ve havuzları işaret etmektedir. Bu vesile ile İBB'ye ait olan ve Spor A.Ş iştirakimizde işletilen tesislerin kapatılmasına karar verilmiştir.

3) Kültür Merkezleri de kapalı kalmaya devam edecektir.

4) Kapalı salonda izleyicisi olan sahne sanatlarının online olarak icra edilmesine karar verilmiştir.

5) İBB'ye ait açık hava kapsamına girmeyen tüm müzelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

Hükûmetimizin, salgınla mücadele kapsamında atacağı ek adımlarla paralel olarak, kapanmanın boyutları daha da genişleyebilecektir. Bu kapsamda, sürdürülmesi gereklilik olan belediyeye ait tüm diğer işlemler rutin faaliyetlerine devam edecektir.”