FETÖ Türkiye'de bu yıl 52 milyon TL para topladı!FETÖ'ye yönelik İstanbul merkezli üç ilde düzenlenen operasyonlarda, örgütün iş adamları yapılanmasında görevli 28 kişi yakalandı. Yapılanmanın Türkiye'de toplanan paraları Afrika'ya aktardığı tespit edildi.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY'nin iş adamları yapılanmasında faaliyet gösteren ve Türkiye'den yurt dışına yüklü miktarda döviz çıkardıkları iddiasıyla aranan 38 işadamı hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturma kapsamında inceleme başlatan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyonun düğmesine bastı. İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa'da 33 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda, örgüte “himmet” adı altında finansal destek sağladıkları iddia edilen 28 FETÖ üyesi yakalandı. 

51 MİLYON 900 BİN LİRA HİMMET TOPLAMIŞLAR 

Terör örgütü üyelerinin, 51 milyon 900 bin lira himmet adı altında yardım toplandığı, toplanan paranın bir kısmının kapatılan ama faaliyetlerini gizli gizli yürüten örgütün vakıf, kurum ve kuruluşlarına aktarıldığı, buradan da örgütün Gabon'ndaki faaliyetlerinin finanse edildiği belirtildi. Söz konusu vakfa ait yurtlarda öğrencilerin, çalışanların ve esnafların katılımı ile FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü adına sohbet toplantılarının yapıldığı, örgüte himmet toplandığı, örgütsel faaliyet yürütüldüğü tespit edildi.

27 ŞİRKET BANK ASYA’YI FONLAMIŞ

Polis, çalışmaların sonunda soruşturmaya konu 27 şirketin söz konusu vakfa yardım eden tüzel kişilikler arasında yer aldığını da belirledi. Bu şirketlerin sahibi, yetkilisi ve ortağı konumundaki sözde iş insanı durumundaki şüphelilerden bir kısmının KHK ile kapatılan ve örgüte müzahir dernek üyeliklerinin bulunduğu, bilirkişi raporundan kapatılan Bank Asya'yı örgüt elebaşının talimatıyla fonladıkları da belirlendi.

ÖRGÜT YÖNETİMİYLE DOĞRUDAN BAĞLANTILI

FETÖ/PDY'ye ait derneğe para gönderdikleri ve örgüte ait kurumlarda SGK kayıtlarının olduğu da belirlenen şüphelilerin, örgütün üst yöneticileri ile doğrudan irtibatları ve ilişkileri de deşifre edildi. Soruşturmaya konu şirketlerin ortağı/yetkilisi olan şüpheli 38 kişiden 28 FETÖ/PDY üyesi, sorgulanmak üzere emniyete getirildi. Ayrıca, yakalanan şüpheliler arasında FETÖ üyelerinin sıkça başvurduğu gizli haberleşme programı ByLock ve Kakao gibi şifreli mesajlaşma programları kullananların da olduğu öğrenildi.