Evde yapılabilen korona virüs kitine onay verildi!

 ABD, 30 dakika içerisinde sonuç veren ve evde yapılabilen korona virüs test kiti için onay verdi.


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tarafından yapılan açıklamada Lucira Health şirketinin ürettiği ve evde yapılabilen korona virüs test kitine onay verildiği belirtildi.  Kitin ilk başlarda reçete ile verilebileceğini belirten FDA, kitin doktorlar ve test uzmanları tarafından da kullanabileceği açıklandı. Kit şimdilik sağlık uzmanları tarafından korona şüphesi olan ve 14 yaşından büyük kişilere reçete ile yazılabilecek. Test için kullanıcının burundan örnek alması ve taşınabilir bir cihaz şeklinde tasarlanan kitin içine koyması gerekiyor. Test sonucu cihazın ekran şeklinde ışıklandırılmış bir bölümünde gösteriliyor.

TEST KİTİ HASTANELERİN YOĞUNLUĞUNU AZALTICAK

FDA, bugüne kadar 300 civarı test kitini onayladı. Söz konusu kitlerde testlerin büyük çoğunluğunun bir sağlık personeli tarafından burundan örnek alınarak laboratuvar ortamında yapılması gerekiyor. FDA yetkililerinden Jeff Shuren "Şimdi Covid-19 bulaşmış olabilen Amerikalılar, (test) sonuçlarına göre kendilerini ve etrafındakileri korumak için hemen harekete geçebilecek." ifadesini kullandı. Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometers" internet sitesine göre, ABD'de 11 milyon 695 bin 711 kişide Covid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 254 bin 255 kişi hayatını kaybetti.

TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Firma tarafından sınırlı sayıda üretilen kit şuanlık deneme aşamasında. Eğer kit reçete zorunluluğundan çıkartılırsa birçok ülkede de piyasaya sürülebilir. Kitin özellikle Türkiye gibi vaka sayısının çok olduğu ilkelerde yayılmayı azaltabileceği düşünülüyor. Kiti yapan kişiler eğer korona ise evinde tedaviye alınacak ve en az 14 gün dışarıya çıkamayacak.